Krátko o homeopatii
Domáca homeopatická lekárnička
Ako mi napísať
Poradňa
Vaše otázky
Homeopatická poradňa
Domáca homeopatická lekárnička
   Dosť dlho som rozmýšľala, či vám predstavím základné homeopatické lieky, ktoré by ste mali mať „po ruke“, keď bude treba. Moje rozhodovanie súviselo s tým, že výber správneho homeopatického lieku nie je taký jednoduchý, ale to sa týka najmä chronických patológií. Tam netreba experimentovať a je potrebné poradiť sa s odborníkom. V prípade akútneho stavu je situácia iná. Napríklad zvieratko utrpí poranenie a začne krvácať. Je samozrejmé, že naštartujete auto a idete k veterinárnemu lekárovi, ale to trvá nejaký čas a ten môžete využiť na to, aby ste podali akútny homeopatický liek, ktorý zmierni následky úrazu a urýchli hojenie rany. O podaní akútneho homeopatického lieku informujte vášho lekára. Uvedené vyplýva, že je dobré mať základné homeopatické lieky doma. Pre každý prípad...

Takže, tu sú:

ACONITUM NAPELLUS
   Používame pri akútnych stavoch, kde symptómy nastupujú veľmi rýchlo (ako keby zo sekundy na sekundu). Jedná sa o počiatočné fázy respiračných infekcií, chrípku, zápaly močového mechúra, ďalšie použitie je pri úrazoch, infarkte myokardu, cievnych príhodách.

ALLIUM CEPA
   Používame pri nádche alergického aj infekčného pôvodu. Pri tejto nádche je intenzívny výtok z nosa. Zvieratku môže tiecť aj z očí, zhoršenie nastáva v teplej miestnosti, zlepšenie nastáva pohybom na čerstvom vzduchu.

APIS MELIFICA
   Liek oceníte pri alergických kožných reakciách, ekzémoch spojených s opuchom okolia očí, po uštipnutím nejakým hmyzom v prípade, že vznikne opuch. Tiež pri akútnych zápaloch rohovky, pričom viečka sú opuchnuté a spojivky začervenané. Pes býva ukňučaný a poskakuje ako včela.

ARNICA MONTANA
   Na toto homeopatikum myslíme vždy pri úrazoch a rôznych druhoch poranení. Je veľmi účinná, pokiaľ sa včas podá, keď je pri úraze krvácanie. Dá sa užívať aj pri chronických stavoch, ktoré súvisia s poranením. Dôležitý liek pri poranení oka. Dôležitá pri prudkom kašli a chrčaní. Použitie pri ochorení srdcovocievnej sústavy. Zviera nechce, aby ste sa ho dotýkali.

ARSENICUM ALBUM
   Používame pri akútnych hnačkách so zapáchajúcou, spenenou a vodnatou stolicou, v ktorej môžu byť aj hlieny, alebo krv.

BELLADONA
   Stavy začínajú náhle, často s vysokou teplotou, zviera má horúci ňucháčik, ale nemá smäd.

BELLIS PERENNIS
   Obdobné akútne použitie ako u lieku Arnica Montana, teda podliatiny, vykĺbenia. Navyše abscesy.

BRYONYA
   Pri silných bolestivých príznakoch, ktoré sú zhoršené aj minimálnym pohybom. U zvierat najčastejšie pri úrazoch a zraneniach, so silne bolestivými vykĺbeninami, alebo zlomeninami.

CANTHARIS
   Je užitočným liekom pri popáleninách, uštipnutiach hmyzom a cystitídach.

COLOCYNTHIS
   Podávame pri žlčníkových, alebo obličkových kolikách, vtedy, keď sú prítomné kamene.

GELSENIUM
   Pri veľkom strachu a nepokoji napríklad pred návštevou veterinárneho lekára. Dá sa použiť aj v niektorých prípadoch horúčkovitých stavov.

PULSATILA
   Použitie pri zápaloch stredného ucha a cystitídach. V niektorých prípadoch falošnej laktácie.

PYROGENIUM
   Puerpenálna sepsa. Abscesy.

RHUS TOXICODENDROM
   Je opakom lieku Bryonya. Používa sa pri silných bolestivých príznakoch, napríklad pri poraneniach šliach, svalov, vykĺbeniach, pri ktorých zlepšenie nastáva pohybom.

SYMPHYTUM
   Jedná sa o liek pri úrazoch očí a pri zlomeninách (pôsobí aj proti bolesti a kosti sa lepšie zrastajú).

CHINA
   Pri dehydratácii zvieraťa, pri úpornom zvracaní, alebo hnačkovaní.

LAC CANINUM

   V prípadoch falošnej laktácie.

CALCAREA CARBONICA
   Používa sa na podporu hojenia pri vykĺbených končatinách.

CHAMOMILLA
   Podávame pri zápaloch očí, zorničky sú zúžené, ráno sú viečka zlepené hnisavým výtokom. Je vhodná aj pre citlivé zvieratá s oslabenými nervami.

CALENDULA OFFICINALIS
   Pri poraneniach očí, vredoch na rohovke. Priaznivo pôsobí protizápalovo na pokožku.

RUTA GRAVEOLENS
   Pri postihnutí hrubého čreva, kde je v stolici prítomná krv. Je aj veľmi užitočným očným liekom.

SILICEA
   Používame pri liečbe najmä chronických hnisavých procesov, po ústupe akútnych symptómov. To sa prejavuje napríklad fistulami, abscesmi, ulceráciou.

EUPHRASIA
   Je veľmi užitočným liekom pri liečbe rôznych typov ochorenia očí.

HEPAR SULPHURIS
   Akútne alebo rozvinuté stavy, ktoré sú charakteristické hnisaním v určitom štádiu. Používame u zvierat, ktoré majú chronický sklon k tvorbe abscesov. U tohto lieku je vždy nízky prah bolestivosti (zvieraťu spôsobujú bolesti aj maličkosti).

MERCURIUS SOLUBILIS
   Používame pri rozvinutých stavoch hnisania. Je potrebným liekom najmä u psov na liečenie ušného mazotoku. Sklon k ulceráciám. Zviera má veľké slinenie, často so stopami krvi. V ústnej dutine sa môžu tvoriť abscesy.

KALIUM BICHROMICUM
   Pri rozvinutých stavoch hnisania, indikáciou pre tento liek sú tuhé, žlté, povrazovité výtoky. Na pokožke sa môžu tvoriť vyrážky s tvorbou vredov.

PHOSPHORUS
   Veľmi dobré pôsobenie na krvácania menšieho rozsahu, indikáciou pre použitie tohto lieku je jasná krv.

SECALE CORNUTUM
   Liek používame pri krvácaní tmavou krvou, napríklad krvácanie z maternice, krvácanie z kožných ciev.

CUPRUM
   Najčastejšie použitie je pri svalových kŕčoch, pri stuhnutosti chronickými kŕčmi, ktoré spôsobujú šklbanie a trhanie.

IGNATIA

   Tento liek má dôležité miesto pri liečbe stavov sučiek po pôrode, keď prídu o šteňatá, alebo pri liečbe zvierat, ktoré boli oddelené od svojich druhov.


   Všetky hore uvedené homeopatické lieky odporúčam z vlastných skúseností zadovážiť si v potenciách CH5, CH9, alebo CH15. Potencie vyššie sú určené najmä pre pomoc pri chronických patológiách.

Ešte niečo...
   Homeopatické lieky si môžete bežne objednať a zakúpiť v lekárni. K dispozícii sú globule, tablety a roztoky. Ja som si obľúbila globule. Homeopatiká by ste mali mať odložené na suchom a tmavom mieste. Nemali by byť v mieste elektromagnetického poľa (počítač, mobilný telefón, mikrovlnná rúra...).
   Homeopatikum by pri podávaní zvieraťu nemalo prísť do kontaktu s vašou rukou, to znamená, že guličky odsypeme v potrebnej dávke do vrchnáčiku liekovky a vsypeme liek do papuľky štvornohého pacienta. Pokiaľ sa podarí, bolo by najlepšie, dať homeopatiká medzi spodné pysky a dolnú čeľusť na sliznicu. To býva ťažké. Pokiaľ sa nejedná o vážne stavy vášho štvornohého priateľa, býva to veľmi humorné. Chce to prax a trpezlivosť.

A ešte niečo... ale najdôležitejšie.
   Všetko ste si prečítali, zaobstarali homeopatiká v lekárni a hovoríte si „čo mi ešte chýba“. A neviete na to prísť. Pomôžem vám s odpoveďou. Cielene som neuviedla veľmi dôležitú informáciu. A to dávkovanie homeopatických liekov. To preto, aby ste sa pred každým použitím liekov vždy poradili s odborníkom, pretože ten najrýchlejšie vyhodnotí symptómy prípadu a odporučí vhodné homeopatikum a jeho dávkovanie.

   Pokiaľ máte záujem, napíšte mi konkrétne otázky na konkrétne použitie jednotlivých liekov a môžeme nasimulovať virtuálny prípad.© 2010 Ing. Eva Bačová